Zasady bezpiecznej turystyki górskiej są szczegółowo opracowane przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR). Poniżej przedstawiony jest skrót tych zasad, pełna wersja na stronach internetowych GOPR-u.
Górskie wędrówki to jeden z najlepszych sposobów spędzania wolnego czasu o każdej porze roku, ale mogą im towarzyszyć zagrożenia i wypadki. Aby unikać tych zagrożeń każdą wyprawę w góry trzeba starannie przygotować. Dostępne przewodniki i mapy turystyczne dostarczą wielu informacji, pomogą podjąć decyzję w jaki rejon gór się udać, dadzą orientację jakich trudności terenowych oczekiwać i ile wędrówka zajmie czasu.
Podstawowe informacje jakie powinniśmy zebrać to:
- przebieg szlaku turystycznego, którym będziemy się kierować - stokiem leśnym, grzbietami, halami itp.
- sieć schronisk turystycznych
- czas marszu od planowanego punktu wyjścia do punktu docelowego
- lokalizacja obiektów, które mogą stanowić awaryjne schronienie na szlaku w przypadku załamania się pogody - szałasy, schrony, koleby, leśniczówki itp.
- drogi odwrotu jeżeli podejmiemy decyzję o skróceniu naszej wędrówki (deszcz, mgła, burza)
- wysokość nad poziomem morza (n.p.m.), na jaką będziemy musieli podejść i wędrować oraz różnice wzniesień na podejściach i zejściach w czasie wędrówki.
Planując wędrówkę górską wskazane jest zabranie telefonu komórkowego - z dobrze naładowaną baterią zasilającą - przynajmniej jednego na grupę i wprowadzenie do pamięci telefonów alarmowych GOPR. W placówkach GOPR można uzyskać dodatkowe informacje o aktualnych panujących warunkach w górach i na szlakach.
Podstawą ekwipunku turysty górskiego jest odpowiednie i wygodne obuwie oraz plecak, w którym niezależnie od pory roku i pogody winny znajdować się m.in.: czapka i rękawiczki, zapasowe skarpety i koszula, ubranie przeciwdeszczowe, ubranie wiatrochronne, podręczna apteczka, latarka i zapałki.
WYCHODŹ W GÓRY NA WĘDRÓWKI RANKIEM! POGODA PSUJE SIĘ ZWYKLE WCZESNYM POPOŁUDNIEM.
- Używaj bezpiecznego sprzętu, przede wszystkim wiązań. Pamiętaj, że wiązanie jest wtedy bezpieczne, gdy jest prawidłowo ustawione. Jazda bez zabezpieczających pasków lub ski-stopów jest niewskazana.
- Wybieraj dla siebie takie trasy i stoki, aby zawsze panować nad szybkością. Jazdę dostosuj do swoich umiejętności, pogody, rodzaju i stanu trasy. Zjeżdżaj tak, by nie stanowić zagrożenia dla innych ani siebie.
- Kiedy skręcasz, zachowaj bezpieczną odległość w stosunku do innych narciarzy, a przy skrzyżowaniu torów jazdy daj pierwszeństwo jadącemu wolniej lub będącemu niżej od ciebie.
- Nie zatrzymuj się nigdy w poprzek trasy, w przewężeniach i na zakrętach, jeżeli upadniesz - wstań zaraz o ile to możliwe i zwolnij drogę.
Wyprzedzaj w takiej odległości, by nie ograniczać wyprzedzanemu swobody ruchu. Na trasie można poruszać się tylko na nartach lub desce, pieszym wstęp jest wzbroniony.
- Przestrzegaj znaków narciarskich i informacyjnych.
- Nie zjeżdżaj blisko toru wyciągu narciarskiego i nie przecinaj trasy tego toru.
- Pomagaj radą mniej sprawnym narciarzom. W razie wypadku udziel pomocy lub zorganizuj pomoc.
- Dbaj o kondycję. Lepsza kondycja i wcześniejsze przygotowanie fizyczne (np. siłownia, basen) zmniejszają ryzyko wypadku.
- Jeśli twoje umiejętności jazdy na nartach lub desce nie są wystarczające, skorzystaj ze szkoleń pod okiem instruktora - nauczysz się prędzej i będziesz jeździł prawidłowym stylem. Szkolenie i treningi można wykonywać tylko w wyznaczonych miejscach.
Więcej informacji znajdziecie na stronach internetowych GOPR-u.